Hoş geldiniz, Ziyaretçi

Kullanıcı Adı:

Şifre:

Beni hatırla
Dr.Ecu Trakya Bölge Bayi

BAŞLIK: 1.6 TDI Egzozdan çıkan koku

Bookmark and Share

1.6 TDI Egzozdan çıkan koku 06 Haz 2018 16:46 #179918

• byzec
  • byzec's Avatar
  • Kullanıcı
  • Gönderiler: 2
Arkadaşlar Merhabalar,

Geçen sene kasım ayında aldğım polo aracım -ki modeli 2010, 1.6 TDI ve 148000'de- ocak ayı itibari ile egzozdan hem beyaz duman hemde koku atmaya başladı. Birkaç ustaya gösterdim fakat ilk çözüm olarak DPF olduğu ve yaklaşık 3000 devir ve 100 km/s hızda egzoz 800 derece civarında ısınınca kurumları atacağı ve kokunun gelmeyeceğini söylediler. Bu işlemi belli periyotlarda yaptım 1-2 gün kesti fakat sonra tekrar başladı.
Akabinde yakıttan da olabileceğini söylediler enjektör temizleyici kattık çare olmadı. En son çare egzozun manifolttan itibaren temizlenmesi gerektiğini söylediler. Onu da yaptırdım ya da ben öyle sanıyordum. 2 gün kesti 3.gün tekrardan başladı. Başka bir ustaya götürdüm DPF için egzoz temizliğinin yapılması gerektiğini söyledi e doğal olarak bende yaptırdığımı söyledim. Usta birkaç kontrolden sonra temizliğin yapılmadığını sadece egzoz kapağını açıp içine muhtemelen temizleyici-adını söyledi ama hatırlamıyorum- attığını söylediler. Sonra onlar egzozu çıkarıp makine bağlayıp temizliğini yaptılar. Bu işlemi gözümle gördüğümde anladım ki hakikaten yapmamışlar. Simsiyah kurum aktığına kendim şahit oldum.
Sonra araba kendine geldi, çekişi yükseldi duman atmadı ve koku da gelmedi. Fakat bu sıralar yine koku gelmeye başladı. Kullanımdan diyebilirsiniz ama yıllardır dizel araç kullanıyorum hiç bu şekilde sıkıntı yaşamadım. -resmen YouTube'dan dizel araç nasıl kullanılıra kadar videolar seyrettim ki acaba bende mi sıkıntı var diye ama yok :)- Yine sordum böyle bir durum var diye ustada; araç rölantide DPF jenerasyonunu yapıyordur diyor. Ama sanki durum pek de öyle değilmiş gibi geliyor bana.

Bu konu ile ilgili fikri olan var mı ?
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Dogum Gunuleri

canerboral Bugun (31) (21.06.1987), GoktugTamer Bugun (30) (21.06.1988), kenjims Bugun (23) (21.06.1995), Korazan Bugun (34) (21.06.1984), salihsefa Bugun (34) (21.06.1984), CemKu0058 1 gun (26) (22.06.1992), Chivas 1 gun (29) (22.06.1989), cnfidan 1 gun (33) (22.06.1985), FA864 1 gun (29) (22.06.1989), Vw1903 1 gun (33) (22.06.1985)

Forumdaki tüm yazışmalardan üyelerin kendisi sorumludur. Çıkabilecek herhangi bir hukuki durumda, forum yönetimi yetkili merciilerin talepleri doğrultusunda, ilgili üye/üyelerin tüm erişim bilgilerini/kayıtlarını vermekle yükümlüdür. Yeni üye olanların, maillerine gönderilen onay maillerini onayladıktan sonra, profil bilgilerini özenli, doğru ve eksiksiz şekilde girmesini rica ederiz. Üyeler; forumda geçirdikleri zaman zarfında forum kurallarına uymak zorundadırlar. Kurallara aykırı davrandığı tespit edilen üyeler hakkında haber vermeksizin işlem yapma hakkı forum yönetimine aittir. Forum kurallarını okumak için tıklayınız. Unutmayınız; bu ortamdaki özgürlüğünüz, başkalarının özgürlüğüyle sınırlıdır.

Sayfa oluşturma zamanı: 0.235 saniye